همه میدانیم که انداختن زباله به داخل سطل های زباله و خودداری از پخش زباله در سطح شهر و طبیعت، مدت هاست تبدیل به یک مساله شده و مسئولین و رسانه ها تلاش های موفق و ناموفقی برای برطرف کردن این مشکل داشته اند؛ اما نهایتا مردم و سازمان های مردم نهاد و دوست دار محیط زیست، تصمیم گرفتند به جای ترویج فرهنگ زباله نینداختن در سطح شهر و طبیعت، فرهنگ جمع آوری زباله را ترویج کنند. نتیجه اش هم بسیاری از تورهای محیط زیستی شد که در آن افراد با رعایت مسائل بهداشتی به جمع آوری زباله ها اقدام میکنند؛ اما آیا تمام راه های پیشگیری را امتحان کرده ایم؟

تبدیل زباله به کوپن

تبدیل مواد بازیافتی به آثار هنری ایده جالب کسب و کار


این ایده برگرفته از یکی از اقدامات دولت پکن جهت ترویج فرهنگ انداختن زباله به سطل زباله است. در برخی نقاط پکن، اطراف سینماها، دکه هایی قرار دارند که شما به ازای هر بطری آبی که در آن ها بیندازید، یک بلیط سینما دریافت میکنید. این ایده خلاقانه پتانسیل خوبی برای گسترش و ترویج دارد.

بازیافت زباله

این دکه ها میتوانند در محل های شلوغ و پر رفت آمد شهر نصب شوند و خدمات متفاوتی ارائه دهند؛ افراد می توانند انتخاب کنند به ازای انداختن هر بطری آب داخل دستگاه، چه کوپنی میخواهند و مانیتوری جلوی آن ها نشان دهد که هر بطری آب شامل چند کوپن و به چه ارزشی میشود؟ بنابراین افراد می توانند فعالیت مورد علاقه خود را انتخاب کنند: تئاتر، سینما، کنسرت، شهربازی، پارک آبی یا ... .


شرکت مشاوره‌ی سبزحتما این به این مطلب هم سربزنید: شرکت مشاوره‌ی سبز
خدمات بسیار زیادی وجود دارد که این پایگاه میتواند ارائه کرده و همزمان با پیشبرد اهداف محیط زیستی خود، کسب درآمد کند!


مثلا من به تازگی از سینما خارج شده ام و پنج نفر همراهم هرکدام یک بطری آب یا آبمیوه همراه دارند؛ پشت دکه می ایستم و به ازای بطری خودم یک کوپن ده درصدی تخفیف بلیط سینما دریافت میکنم. حالا اگر بخواهم تخفیف بیشتری بگیرم بطری بقیه را هم داخل دستگاه می اندازم و نهایتا 6 کوپن ده درصدی دریافت میکنم که این یعنی 60 درصد تخفیف برای خرید بلیط سینما! قطعا راهکاری لذت بخش تر از این برای خلاص شدن از شر زباله ها و بازیافت آن ها وجود ندارد.
ایده تبدیل زباله

جمع آوری پلاستیکهای اقیانوس ها با ایده طراحی ربات


این دکه ها از آن جایی که افراد را به صورت شخصی درگیر مساله میکنند و آن ها را با مامورین بازیافتی درگیر نمی کنند و در فشار و اجبار قرار نمیدهند و آن ها را برای عملی تشویق میکند؛ انداختن زباله در سطل مخصوص خود را تبدیل به یک عادت و مسئولیت شخصی می کنند و از طریق شیوه های روانشناسانه آن ها را آمادۀ انجام دادن این عمل در هر موقعیتی میکنند؛ بنابراین بعد از مدتی مردم دیگر برای انداختن زباله منتظر جایزه و خدمات نیستند، بلکه به آن عادت کرده اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

متن وارد نشده است

متن وارد نشده است

تا کنون نظری ثبت نشده!

شما اولین نفری باشید که به این ایده نظر می دهید.

ایده های مرتبط